How Much Does a Jack Russell Terrier Cost?

As an Amazon Associate we earn from qualifying purchases.

If you are looking to adopt a dog and have finally settled on a JRT, it is crucial that you are aware of the costs that you may incur so it does not become a financial burden or you run into unexpected costs. So, how much does a Jack Russell terrier cost?

How Much Does a Jack Russell Terrier Cost?

A Jack Russell terrier costs about $800 – $2500 when you get it from a breeder and about $400 – $700 when you get it from a rescue. The price of a puppy falls in the same price bracket as that of an older dog. Although, if you are getting a purebred, you may pay more.

Close up picture of a cute dog

The price range for getting one from breeders is broad due to the number of factors that may cause different dogs of the same breed to have different prices. This is due to coat color, health screening, bloodline, and training. This price does not include things like a crate, collars, and chew toys.

Apart from the amount you will spend on purchasing the doggo, you still need to consider other additional costs.

Supplies

When you bring your new furry friend home, there are things that it will need. These are not things that you can say you will always buy later. A place to eat and drink water from, a bed, leash, and tag.

The quality and the brand of the items will affect their pricing. The table below shows an estimate of the cost of some supplies.

ItemEstimated Cost
Dog bed$40
Food and water bowls$20
Collar$20
Leash and tag$20
Dental care kit$10
Brush$15
Plastic poop bags$60
Toys$30
Dog Crate$40
Shampoo$10
Dog standing and licking his mouth

You will be able to use some of the supplies for a long time before replacing them. After the initial cost, you will spend less on supplies the next time you need more. You will not need to get shampoo and other grooming supplies if your dog uses a professional groomer. This means that you will have to include the groomer’s charge in the budget.

Food

One aspect you cannot afford to leave out of your budget is the food. Research the brands of food that you will feed your mutt. Some brands are pretty expensive while others are cheaper; here is where the quality of the food comes in. Will you also be making food for your furry friend, or will it just be commercial food?

These questions will provide an insight into the amount of money you need to budget for food. Remember that buying commercial food in bulk is cheaper in the long run and does not spoil quickly.  It may cost approximately $80 – $90 to feed it in a year.

The figure is still the same, whether a puppy or an adult dog. Puppies start with slightly more food because of their growing bodies, and then you reduce their food intake. The amount does not include treats.

Medical Care

Your JRT will need to go to the vet, whether routine checks or sick. Regular checks for them are at least three annually. Each visit will have you spend between $100 – $150. Spaying will be at least $150 – $300.

They are prone to diseases such as Patellar Luxation, Glaucoma, and Progressive Retinal Atrophy. If your doggo happens to be suffering from them, you will spend more on treatment and medication. Apart from these, other issues may arise, and you will need to see a vet for them.

These include:

  • Appetite issues
  • Allergies
  • Psychological issues
  • False pregnancies
Dog looking for something afar

In the first year after getting your dog; you will be faced with many of these charges going up to $600. However, in the gradual years, the amount will be considerably less. You can also choose to get health insurance on your Russell terrier, which will have you spend between $200 – $600.

Related Questions

Some related questions you may have are answered below.

What Is the Total Cost of Owning a Jack Russell Terrier?

The total cost of owning a JRT varies; however it falls between $2000-$5000 in the first year and approximately $500 – $1500 for the years after. The average lifespan of this breed is 12 -14 years. You will spend about $7300 – $23,800 to own one.

Can I Own a JRT on a Budget?

It is possible to own a JRT on a budget. One of the significant things you have to do to achieve this is to cut professional services. This includes professional dog walkers and groomers; however, it does not include a vet. A vet is essential, and cutting out on that will cost you more in the future.

Conclusion

This breed is one of the most cost-friendly dogs. Getting your dog from a reputable breeder will cost you more than adopting from a shelter. Both choices are great; however, you have to evaluate your finances and choose one that best fits your budget.